הכל על רפואת שיניים אסתטית

*הטקסט שלהלן הינו מידע כללי אודות רפואת שיניים אסטית. אין באמור להלן משום יעוץ רפואי מכל מן וסוג ולפני ביצוע טיפול מכל סוג, הנכם מתבקשים לקבל יעוץ מקצועי מהרופא המטפל.

 

כל מה שרציתם לדעת על רפואת שיניים אסתטית - שתלים, כתרים, גשרים, תותבות, חומרים, הרדמה וכל מה שביניהם.

 

1. למה שיניים מתקלקלות?

הפה של האדם מלא בבקטריות. הבקטריות האלה יוצרות פלאק בשטח של השיניים והחניכיים. שאנחנו צורכים אוכל עשיר בסוכר, הבקטריות האלה מפיקות חומצות בזמן שהן מפרקות את הסוכר, והחומצות הללו הורסות בהתמדה את השיניים ואת המבנה התומך שלהן: את החניכיים ואת העצמות שסביב השיניים.

ישנן שתי מחלות נפוצות הנגרמות עקב הבקטריה הזו: האחת היא עששת והשנייה היא מחלת חניכיים.

 

1.1.1 עששת

עששת נגרמת כאשר הפלאק המכסה את השן, או חתיכות אוכל הנתקעות בין השיניים, מפורקות ע"י הבקטריה ויוצרות חומר חומצתי. הסביבה החומצתית הזו יוצרת היחלשות של החומר, קודם כל בזגוגית השן, ואז, אחרי חשיפה ממושכת, גם ב-דנטין (רקמת עצם תחת זגוגית השן) ולבסוף הוא יכול להגיע גם לתאים המלאים ורידים ועצבים.

תהליך זה גורם לנזק בלתי הפיך בשן, שיכול להוביל לריקבון של השן המלווה בכאבים חמורים. אם יש ריקבון במידה מתונה, כלומר הריקבון מטופל בזמן, אז ניתן לטפל בשן על ידי מילוי פשוט. זה אומר שרופא השיניים מסיר את השכבה הרקובה ואז מחליף את החלק החסר בחומרי מילוי המונעים התפשטות הנזק.

במצב יותר מתקדם, העששת תוקפת לא רק את את השכבה החיצונית הקשה אלא גם את החלק של השן שעובר כל הדרך מהכתר ועד השורש, החלק המלא בעצבים.

שיש לנו כאבי שיניים, זה אומר שהריקבון הגיע אל השורש, כלומר, החומצה שיוצרה ע"י הבקטריה הורסת את הורידים והעצבים שבפנים.

 

1.1.2 מה בעצם אומר טיפול שורש?

במצב כל כך מתקדם, טיפול שורש הוא הטיפול הנפוץ ביותר: אחרי שהרופא מסיר את החלק הרקוב של הכתר, הוא מגיע אל השורש, משתמש במחט ארוכה כדי להוציא את העצבים הפגועים, ואז משתמש בתמיסה אנטיספטית (חומר מחטא)  כדי להיפטר מהבקטריה.

במקרים שהשן מודלקת, צריך זמן כדי לחכות שהדלקת תפחת ואז הניקיון של תעלת השורש צריכה להתבצע פעמיים עד שלוש במהלך הטיפול. שההליך מסתיים, השורש נסגר עם חומר מיוחד והכתר מכוסה בחומרי מילוי.

במידה והכתר ניזוק מידי עקב הריקבון, לעתים קרובות כתר חדש משמש כפתרון קבוע.

תוכלו למצוא בהמשך פירוט על נושא הכתרים, אבל הם אוזכרו כאן כדי לציין שכתרים הם פיתרון לחיזוק שיניים שניזוקו ע"י הריקבון ונחלשו ע"י טיפול השורש.

עקב ריקבון השן ומילויים הולכים וגדלים, הכתר נחלש בתוך המבנה שלו, השיניים הללו יכולות להישבר בקלות מאוחר יותר וצריך להסירן.

ריקבון שיניים הוא הסיבה מספר אחת לאובדן שיניים. הסיבה העיקרית השנייה היא מחלות חניכיים.

 

 

 

1.2 מחלות חניכיים

מחלות חניכיים נגרמות ע"י הבקטריה בפה, החיה בעיקר בפלאק שבשורש השן ובשטח החניכיים.

"טרטר" היא לא אחרת ממיטה מאובנת של חיידקים הגורמים לבקטריה! לכן זה חשוב מאוד לכולם ללכת לרופא השיניים להסיר אבנית פעמיים בשנה כדי למנוע התפתחות של מחלות חניכיים.

השלב הראשון של המחלה הוא הדלקת בחניכיים, כאשר החניכיים נהיות אדומות, נפוחות ומדממות קלות במהלך הצחצוח.

עם הזמן, החניכיים נסוגות בגלל הדלקת המתמשכת, ו"שקיות" נוצרות בקצוות. את ה"שקיות" הללו קשה לנקות עם מברשת שיניים, אז הן יוצאות סביבה אידאלית לבקטריות. החומצה והרעלים המופקים ע"י הבקטריה הזו מתחילים לתקוף את הסיבים המחזיקים את השורש ואת העצמות. החניכיים והעצם המחזיקה את השן מתחילים לסגת.

 

 

כאשר הסיבים המאבטחים את השן מתים, ובאותו הזמן העצמות נחלשות, השן מתחילה להתרופף ומתחילה ליפול. החלק הגרוע ביותר הוא שגם שיניים בעלות כתרים בריאים לחלוטין, עלולים ליפול ע"י התהליך שיוצרת מחלת החניכיים.

דלקת החניכיים, היא מחלה סמויה שניתן להשוות אותה ל"לחץ יתר", במובן שאין לה סימנים נראים לעין והיא לא גורמת שום כאב, ואז אחרי הרבה שנים או עשורים, המחלה מגיעה לשלב קריטי ואיתה גם הצרות: השיניים מתחילות להתרופף וליפול משבוע לשבוע.

מחלת חניכיים משפיעה על 90% מהאוכלוסייה הבוגרת ובדרך כלל מגיעה לשלב בו השיניים מתחילות להתרופף וליפול בגילאים 40-45.

החדשות הטובות הן שמחלות החניכיים והעששת יכולות להימנע במידה ותשמעו עליהם בזמן מרופא השיניים שלכם ותטפלו בהן כמו שצריך, אבל גם במידה והגעתם לשלב בו הנזקים נגרמו, ישנן אפשרויות להחליף שיניים אבודות וניזוקות.

 

2. למה להחליף שן אבודה?

לשיניים יש 3 תפקידים בסיסים:

1. לעיסה

2. דיבור, פונציה

3. אסתטיקה, כלומר מבנה שיניים יפה ובריא הוא חלק חשוב מנראות אטרקטיבית.

כאשר מאבדים שיניים כל שלושת החלקים ניזוקים: מתחילים לחוות בעיות בלעיסת האוכל, הדיבור מתחיל להתערפל ולא מעזים לחייך מאחר ושיניים חסרות לא יוצרות רושם טוב.

ישנן 2 השלכות נוספות שיכולות לגרום לבעיות רציניות אפילו במקרה של איבוד שן אחת.

כדי לעזור לכם להימנע מהשלכות אלה, ניתן לכם הצצה על שני תהליכים כואבים המתחילים לאחר איבוד שן.

 

2.1 תזוזה של השיניים השכנות

שתי השיניים השכנות מתחילות להישען לכיוון של החלל שהותירה השן החסרה והשן הנגדית לשן החסרה שלא מוצאת את הזוג שלה מתחילה גם לנוע לכיוון הזה.

 

 

תזוזת השיניים היא תהליך כואב בטווח הארוך, בגלל שע"י ההישענות לכיוון החלק החסר, הכוחות הפועלים על השן בזמן הלעיסה יבואו בזווית מוזרה. עם הזמן זה גורם לשיניים להתרופף וליפול. במקרה של השן בצד ההפוך, התהליך המתרחש ישפיע על השורש והשן הזו תהפוך להיות יותר רגישה וכואבת.

לא דמיינתם לעצמכם כמה בעיות יכולה לגרום שן חסרה מעבר לנושא האסתטי נכון?

עכשיו, יש נושא שאפילו חמור יותר מתזוזה של שיניים.

 

2.2 התרופפות העצם

במקרה של שן חסרה, ישנו עניין קריטי יותר מתזוזת השיניים וזה פיחות בכמות של רקמות העצם. כלומר, קורה תהליך של ניוון במקום שבו הייתה השן החסרה. תחילה, רקמת העצם מתחילה להידלל ואז היא גם מאבדת מגובהה.

 

 

זה תהליך דומה למה שקורה לאסטרונאוטים בחלל החיצון. בחלל, בזמן היעדר משקל, אין כוחות גרביטציה הפועלים על הגוף, אז עקב העדר גירוי, השרירים והעצמות מתחילים להתרכך ולדעוך. זאת הסיבה שלאסטרונאוטים יש בעיה לעמוד עם שובם לארץ לאחר מסע ארוך. לוקח להם ימים ואפילו שבועות כדי להחזיר את כוחם המלא.

בפה, העצם האבודה אינה משחזרת את עצמה. זאת בעיה חמורה משום שהעצם משחקת תפקיד חשוב, עצם היא החומר אליו מקובעים השתלים.

במקרה של ניוון חמור בעצם של הלסת העליונה או התחתונה, רקמת העצם חייבת להיות מוחלפת לפני שניתן למקם את השתל בפה. כאן מדובר בתהליך יותר מורכב ותוכלו ללמוד עליו בהמשך הקריאה.

עכשיו נרצה רק להמחיש כמה שחשוב להחליף שן אבודה בהקדם האפשרי. הפתרון הטוב ביותר לכך הוא שתל, משום שהוא עוצר גם את תזוזת השיניים וגם את היחלשות העצם.

 

 

ניתן להבחין שאנשים אינם נוטים להבין את החשיבות של נושא זה, ורק במידה והשן היא קדמית אז רצים להחליפה. אנשים לרוב מחכים שנים עד שמחליפים שן אבודה שנמצאת בחלק הפנימי של הפה, אם בכלל.

ככל שתקדימו להתחיל את הטיפול כך יפחתו הנזקים, מורכבות הטיפול והמחיר השלו. וההיפך, ככל שתדחו, כך תסבכו ותיקרו את הטיפול הדרוש. גם במידה ואיבדתם שן/שיניים לפני זמן רב, זה לא אומר שהנזק נגרם ואפשר להמשיך לדחות אותו. אל תדחו יותר את הטיפול, פשוט לכו והחליפו אותן בהקדם האפשרי.

עד כה, יתכן שנרתעתם מהעלות של התחלת טיפול מתוחכם, מודרני ומורכב שכזה. רפואת שיניים אסטטית הונגרית זמינה באיכות טובה יותר ובעלות הנמוכה עד 70% מבישראל.

כפי שתראו בקרוב, הדרך הטובה והפופולרית ביותר להחליף שן היא שתלים. כדי שתוכלו לעשות החלטה מושכלת לגבי שתלים, וכדי שתראו את היתרונות והחסרונות של פתרונות אחרים, תנו לנו לסקור בקצרה את השיטות הזמינות להחלפת שיניים.

 

3. שן הניתנת להסרה, או תותבות

תותבות מציעות פתרון מהיר ופשוט. לפני הופעתה של רפואת השיניים המודרנית, המון אנשים השתמשו בתותבות. היתרון שלהן הוא שהן יכולות להיות מוכנות בזמן קצר והן זולות יחסית. החיסרון העיקרי שלהן הוא קשה לקבע אותן, לעתים קרובות הן זזות בפה, במיוחד התותבת התחתונה. המסגרת המכסה את כל החך גורמת לאי נוחות מתמדת לרוב המשתמשים.

תותבות שזזות לעתים תוך כדי דיבור או אכילה יכולות לגרום לקושי לשוחח עם אחרים, ליהנות מארוחה, ויותר חמור - תותבות לא מבטיחות גירוי של העצמות מה שברוב המקרים גורם לניוון של העצם.

למרות שרבים עדיין משתמשים בתותבות, עקב החסרונות הבולטים שלהן, תותבות נחשבות לפתרון ארכאי ומיושן ברפואת השיניים הפרוסטטית. מטופלים רבים פונים למרפאת Mdental על מנת להחליף את השתלים שלהם לפתרון בריא, נוח ואסתטי יותר.

בשבילם, שתלים יהיו הפתרון, אבל נציג קודם בקצרה פתרון אחר לתחליף שיניים הוא - הגשרים הדנטליים.

 

4. גשרים דנטליים

הגשרים הדנטליים הם פתרונות אסתטיים המחזיקים לטווח ארוך, אולם משתמשים בהם בדרך כלל במקרים מתונים של אובדן שיניים/שן. המקרים הנפוצים הם כאשר מטפלים בשן חסרה ע"י שיוף של שתי השיניים השכנות וחיבור גשר בעל 3 כתרים.

פתרון של כתרים וגשרים הוא מאוד אסתטי ומשמש מצוין ללעיסה. גשרים המותאמים בצורה טובה מספקים פתרון יפה וארוך טווח לשנים רבות.

למרות זאת, גשרים דנטליים לא נחשבים כפתרון המודרני ביותר בימים אלה, וזאת עקב 2 סיבות:

1. כאשר הגשרים מוכנים, שתי השיניים השכנות צריכות להיות משויפות, כלומר, צריך להסיר 50-60% מהשן על מנת לקבע את הגשר. במקרים של שיניים בריאות לחלוטין, הן עוברות טראומה ועלולה להיגרם דלקת עקב התהליך. זה אומר שלעתים ידרש גם טיפול שורש, שבמידה ולא יצליח כל הגשר עלול ליפול.

2. החיסרון העיקרי הוא שהגשר מוחזק ע"י הכתרים בשיניים השכנות, כלומר אין מה שיגרה את העצם, מה שיוביל, כפי שהסברנו קודם, לניוון ושחיקת העצם.

 

4.1 חומרים של כתרים וגשרים

ישנם שני חומרים עיקריים הנפוצים בהכנת גשרים וכתרים. נציג לכם את היתרונות והחסרונות שלהם.

4.1.1 כתרי סרמט (שילוב של חרסינה ומתכת)

במקרה של כתרים וגשרים, רופאי שיניים נוטים להשתמש במה שנקרא כתרי סרמט . במקרה של הכתרים והגשרים הללו, טכנאי השיניים קודם מכינים מסגרת מתכת דקה ואז בשלב השני מכסים אותה עם חרסינה דנטלית.

המתכת נותנת לתחליפי השיניים את הקשיחות שלהם, בעוד החרסינה, הודות למראה היפה והאסטטי שלה, מאפשרת מראה ראליסטי לגמרי.

כתרי סרמט הם קלים לניקוי, חזקים ועמידים. במקרה של היגיינת פה נאותה הם יכולים להחזיק 30-40 שנים.

החיסרון היחיד שלהם הוא, שעם חלוף הזמן, החניכיים שלנו נוטים לסגת. במקרה של שיניים מכותרות מסגרת המתכת הפנימית עלולה להטיל צל על החלק של השן שקרוב לשורש - כלומר בסיס השן עלול להיראות כהה/אפור יותר.

 

4.1.2 כתרי זרקוניה

אחת ההתפתחויות העיקריות בעשורים האחרונים היא השימוש בכתרי וגשרי זרקוניה ברפואת שיניים. במקרה זה, המסגרת התומכת אינה מתכת אפורה, אלא חומר לבן לחלוטין הנקרא זרקוניום אוקסייד. כתר החרסינה מולבש על מסגרת הזרקוניה הקשה.

 

כתרי וגשרי חרסינה וסרמט שניהם מתאימים להכנת גשרים גדולים, ושניהם מספקים פתרון חזק ועמיד.

היתרון של כתרי זרקוניה שוכן באסתטיקה שלהם. היתרון הגדול שלהם על פני החרסינה הוא שבמקרה של נסיגת חניכיים הם לא הופכים את בסיס השן להיראות אפור. לכן המומחים במרפאת סולדנט מייעצת במקרים רבים לבחור באופציה זו לשיניים העליונות הקדמיות.

 

אסור לנו לשכוח, ישנם מטופלים רבים שיעדיפו להימנע מהימצאות של מתכת כלשהי  בתוך הפה שלהם. גשרים וכתרים מסוג זרקוניה עונים על דרישה זו, מפני שזרקוניה היא נקיה ממתכת.

החיסרון היחיד של כתרי הזרקוניה הוא המחיר שלהם. מכיוון שעיבוד זרקוניום אוקסייד הוא הליך מתקדם ומורכב, ההפקה של כתרים אלה היא יותר יקרה. כתרי הזרקוניה עולים יותר משמעותית מהאלטרנטיבה.

 

4.1.3 חרסינה דחוסה

למרות שברוב המקרים משתמשים בכתרי סרמט וזרקוניה כתחליפי שן, עלינו לציין גם את כתרי החרסינה הדחוסה. גם פה מדובר בכתר נקי ממתכת, כאשר 100% מהכתר עשוי חרסינה.  מדובר בחומר אטום לחלוטין שניתן להתאים את צבעו לגוון השיניים של המטופל.

המראה שלו הוא בהחלט יתרון משמעותי, אולם, החיסרון שלו הוא שכוח המתיחה שלו קטן יותר, לכן הוא משומש יותר לכתרים בודדים.

במקרה של שחזורים הנעשים לשיניים קדמיות, יש אפשרות להכין תחליף כה ראליסטי, שלא יהיה ניתן להבחין בין השן האמיתית לכתר אפילו מטווח אפס. לכן, השימוש העיקרי שלו הוא בשינויי צורה/גודל/גוון של שיניים ספציפיות (בעיקר קדמיות) מטעמי אסתטיקה ופחות כדי לתקן שיניים שניזוקו.

במהלך הטיפול תישאלו איזה סוג של כתרים תעדיף. עכשיו, בידיכם כל המידע הנחוץ כדי לקבל החלטה מושכלת.

אם אסטטיקה מקסימלית היא החשובה ביותר, תבחרו בזרקוניום, אם המטרה היא לצמצם עליות, הבחירה הנכונה תהיה סרמט, ודרך המלך תהיה: לבחור כתרי זרקוניום לשיניים הקדמיות בלבד.

כתרים משומשים בעיקר על מנת להלבישם על שתלים, כעת נסביר מה אומר המונח שתלים דנטלים.

 

5. שתלים דנטליים

עקב החסרונות של גשרים ותותבות, שתלים נחשבים לפתרון הכי מתקדם וקונסרבטיבי לתחליפי שיניים ברפואת השיניים המודרנית.

הדבר הכי חיובי בשתלים הוא שאין צורך לגרד את השיניים השכנות, ובכך לפגוע בהן. הדבר השני שטוב בהם הוא שהן נבנות לתוך הלסת ובכך הן מגרות את העצם, מה שמונע את הניוון שלה ומבטיח בריאות ארוכת טווח של העצם.

 

 

 

הסיבה השלישית שבגללה שתלים הם הפתרון הטבעי, היא ששתלים עשוים מטיטניום. זה ידוע לכל שטיטניום הוא חומר ידידותי מאוד לרקמות האנושיות שמאפשר לתאי העצם לגדול סביבו.

 

5.1 איך עובד עניין השתלים?

שתל הוא בעצם בורג המעוצב בצורה מיוחדת, העשוי מטיטניום. את בורג הטיטניום המיוחד הזה ניתן להבריג לתוך עצם הלסת בעזרת כלים מאוד מדויקים. בסוף התהליך הכתרים מולבשים על הבורג.

התהליך מתחיל בקיבוע השתל, שנעשה ע"י מנתח אוראלי. כאשר הוא מסיים, הוא תופר את החניכיים, והשתלים נשארים סגורים לתקופת החלמה של 3-6 חודשים.

אחרי שההחלמה הושלמה, פותחים שוב את החניכיים ע"י חתך קטן מעל השתל לכמה ימים - עד שהכתרים מוכנים - בורג החלמה מעצב חניכיים ממוקם בתוך השתל.

 

 

לאחר מכן, רופא השיניים מכין תבנית של המיקום של השתלים, והטכנאי מכין את הכתרים והגשרים המוחזקים ע"י השתל. רופא השיניים ממקם את המקלות בעזרת הברגה לתוך השתל (ראה ציור), ואז הכתרים והגשרים ממוקמים עליהם. כפי שכבר ציינו, כתרים וגשרים משומשים גם בתחום השתלים מאחר והם מולבשים על ברגי הטיטניום המוברגים לתוך הלסת ולא רק על גבי שיניים בעלות שורש בריא ו"ראש" חולה.

במקרים של החלפת מספר שיניים, אין צורך להשתמש בשתל במקום כל שן אבודה, רק כמה שתפקידם לתמוך בגשרים.

 

 

הכתרים והגשרים המקובעים ע"י השתלים נותנים את התחושה שהמטופל קיבל את השיניים שלו בחזרה. זו היא הזדמנות לכל מי שסבל מאיבוד שיניים ומהתותבות!

במהלך 30 השנים האחרונות, טכנולוגית השתלים והחומרים בהם הרופאים משתמשים התפתחו והשתפרו משמעותית. כך ששיעור ההצלחה בימינו הוא 95-98%. השתלים והכתרים המולבשים עליהם יכולים לשרת את המטופל לחיים שלמים.

יש רק תנאי אחד להצלחה:

אסור להזניח את צחצוח השיניים לאחר קיבוע השתלים, משום שגם השיניים החדשות הללו דורשות תחזוק. אם המטופל דואג להגיינה האוראלית שלו, דואג להסרת אבן מהשיניים בצורה סדירה, ומצחצח בצורה יסודית, הוא יכול לסמוך על פתרון מוצלח ונוח.

בפרק הבא, נדון בסוגי השתלים השונים התלוי במספר השיניים שיש להחליף.

 

6. פתרונות במקרה של איבוד שיניים מוחלט

במקרה של איבוד שיניים מוחלט, מטופלים כבר מכירים את החסרונות של שיניים תותבות. במקרה זה, החלום של אלה יהיה לקבל את השיניים שלהם בחזרה, כמו גם את היכולת לנגוס שוב בתפוח.

 

6.1

הפתרון הטוב ביותר הוא לקבל 6-8 שתלים בעצם הלסת, שעליהם יוכלו להיות מולבשים גשרים. במצב האידיאלי, 8  שתלים יכולים לתמוך בגשר של 12 שיניים, מה שלגמרי מאובטח בפה. הגשר הזה לא יזוז, לא מכסה את את החך, לוקח שטח קטן בתוך הפה ולא מפריע ללשון או לדיבור.

 

 

6.2

 אופציה אלטרנטיבית תהיה מה שנקרא - שיטת "הכל על 4", במקרים מסויימים במידה ואין עצם מספקת בפה ל8 שתלים, 4 שתלים בזוויות אמורים להספיק.

מאחר וניוון עצם משפיע בדרך כלל על החלק האחורי של עצם הלסת, יש מספיק עצם בחזית לקיבוע שתלים.

 

 

6.3

ישנו פתרון שמשלב שתלים עם תותבות והוא נחוץ כאשר המטופל איבד את כל השיניים שלו לפני זמן רב. במקרה זה יתכן שאין מספיק עצם כדי לקבע לתוכה שתלים, אפילו בקדמת הפה. מה שעושים זה, מקבעים 2-4 שתלים ועליהם מלבישי תותבות מיוחדות.

 

 

פתרון זה דומה לתותבות המסורתיות, אולם הודות לשתלים המחזיקים אותן במקום, הן יציבות בהרבה יותר ולא זזות בחלל הפה. בנוסף, השתלים מגרים את העצם ומונעים ניוון מוחלט.

אלה הם שלושת הפתרונות במקרה של איבוד שיניים מוחלט.

 

7. שתלים כדי להחליף מספר שיניים

כאשר אתה לא צריך להחליף שורה שלמה של שיניים, רק כמה, אז שתלים אינדיווידואלים מותקנים במקום כל שן חסרה. אחרי תהליך ההחלמה, כתר מולבש על כל בורג טיטניום.

במקרה של כמה שיניים חסרות אחת ליד השניה, אין צורך לשים שתל במקום כל שן - במקרה זה שמים גשר. זה הוא פתרון זול יותר ויעיל גם במידה ואין מספיק עצם לעבוד איתה.

 

 

8. מתי השתלת עצם היא הכרחית?

כדי למקם שתל כראוי, צריך להיות לפחות רוחב של 6 מ"מ ועומק של 12 מ"מ של עצם זמינה. לפני תהליך השתלים, אנחנו תמיד עושים צילום CT תלת מימד כדי לוודא שיש מספיק רקמת עצם לעבוד איתה.

 

 

במידה והמטופל חסר בכמות המינימאלית של עצם לעבוד איתה, יש צורך בהשתלת עצם לפני מיקום השתלים בפה. שיטה אחת היא מה שנקרא - הרמת סינוס.

 

8.1 התהליך של ניתוח הרמת סינוס

במקרה של השיניים העליונות הפנימיות, הסינוס בדרך כלל קרוב מידי לשורש השן. כאשר העצם מתחילה להצטמצם במקום זה, לא נשארת בדרך כלל מספיק רקמת עצם כדי לקבע לתוכה את השתל. הרמת סינוס עוזרת במקרים שכאלה.

במהלך הניתוח, המנתח האוראלי מחפש את תחתית הריריות דרך חור קטן בעצם. בעדינות, הוא מרים את הריריות, ממקם חומר סינתטי, כלומר תחליף עצם מלאכותי. זאת היא הסביבה האידאלית להיווצרות עצם, כאשר תחליף העצם מוקף ברקמות העצם הטבעיות של המטופל בשלושה צדדים.

במקרה וניוון העצם הוא בשיעור סביר, התהליך של החלפת העצם והכנסת השתלים יכולים להעשות בפעם אחת.

הטכניקה הנקראת טכניקת שני השלבים, משומשת במקרים של ניוון יותר מתקדם של העצם. במהלך הסשן הראשון, מבוצעת הרמת הריריות. ההתקשות לוקחת כמה חודשים. לאחר מכן השתלים מוכנסים לתוך הלסת.

 

 

8.2 השתלת עצם במקרה שאין מספיק עובי עצם

למרבה הצער, ניתוחים אלה מאוד מורכבים ונוטים להכיל סיבוכים. במהלך עיבוי העצם, ש5-6 המ"מ לא זמינים, תחליף העצם, החומר שמהווה את תחליף העצם ממוקם על רקמות העצם של המטופל.

ישנן עוד כמה שיטות להשתלת עצם. אבל הן דורשות ניתוחים אפילו יותר מורכבים. לא נרצה להרחיק יותר עם הפרטים, מפני שתהליך השתלים יכול להתבצע ללא השתלות עצם עם רוב המטופלים שלנו. אפילו אם עצם הלסת זקוקה להרמה, ניתוח הרמת הסינוס שהוזכר מקודם הוא הליך פשוט המצליח ב99% מהמקרים.

עכשיו אתה יכולים להבין מדוע זה קריטי להחליף שן חסרה בהקדם האפשרי. יותר מזה, אתם יודעים מדוע שתלים הם הבחירה המועדפת על המטופלים כמו גם על הרופאים.

עד עכשיו, המכשול העיקרי בדרך לשתלים דנטלים, היה המחיר הגבוה של ההליך. עכשיו זו כבר לא הבעיה משום שתוכלו לקבל אותו הליך, ברמה מהגבוהות בעולם, בהונגריה בעלות נמוכה עד 70%.

 

9. תהליך השתל

בואו נראה לכמה זמן זקוק מטופל עד שיוכל להשתמש בשיניים מושתלות ללעיסת מזון. תחום השתלים כ"כ מתקדם, שבמקרה של שיניים קדמיות, אם אין דלקת, ניתן לקבע את השתל בפה מיד לאחר הוצאת השן החולה. החולה יכול לקבל כתר זמני באופן מידי. עדיין לא ניתן להשתמש בכתר זה ללעיסה, אבל המטופל לא נשאר ללא שן, דבר מאוד חשוב מנקודת מבט אסתטית. הכתר הסופי יוכל להיות מולבש על השתל תוך מספר חודשים, שמובן ישמש כבר ללעיסה.

ברוב המקרים אולם, כאשר יש דלקת במקום של השן החסרה, או שמקבעים כמה שתלים בבת אחת, טיפול מושהה יכול להוביל לתוצאות טובות ואמידות יותר.

במקרה כזה ישנה תקופת המתנה של 2-3 חודשים לאחר ההסרה של השן, כל מנת לתת לדלקת להחלים. לאחר קיבוע השתלים, יש צורך בתקופת המתנה נוספת, כדי לאפשר לרקמת העצם להידבק לשטח הפנים של השתל.

במקרים כמתואר למעלה, החניכיים נסגרים אחרי שהשתל מקובע, והכתרים ממוקמים עליהם רק לאחר מספר חודשים.

הלסת התחתונה היא קשיחה יותר, בה ניתן למקם את הכתרים על השתלים לאחר 3-5 חודשי החלמה. הלסת העליונה היא רכה יותר, יש לה מבנה יותר ספוגי, כך שתקופה ההמתנה לקיבוע הכתרים היא 6 חודשים.

 

9.1 צעדים בקיבוע שתל

זה תמיד דורש לנסוע כמה פעמים. מינימום שני ביקורים נדרשים ובמקרים נדירים אפילו ארבעה. המקרים הפשוטים ביותר הם שמישהו רוצה להחליף שן שכבר חסרה, והלסת עדיין חזקה במקום. במקרה זה שני ביקורים בהחלט יספיקו.

פגישה ראשונה: זהו טיול קצר בן יומיים לבודפשט. הטיפול תמיד מתחיל עם צילום CT חדש. משוחחים שוב עם המטופל על הקונספט שנקבע, ואז ברגי הטיטניום מקובעים. במהלך היום השני נעשית בקרה של הטיפול.

פגישה שניה: 3-6 חודשים לאחר הטיפול הראשוני. זהו טיפול בן 5 ימים, במהלכו פותחים את החניכיים מעל השתלים, ובורג החלמה זמני ממוקם לכמה ימים. בינתיים, מכינים תבנית, ומסגרת ניסיון מוכנסת ביום השלישי. ביום החמישי, הכתרים והגשרים מקובעים על גבי השתלים.

אם לתהליך השתלים קדמה הוצאת שיניים, דרושים שלושה ביקורים, מפני שהחניכיים והעצמות צריכים להחלים. בדרך כלל השתלים ממוקדמים 3 חודשים לאחר הוצאת השיניים.

כאשר נחוצה השתלת עצם בהיקף גדול יותר, ניתן לקבע את השתלים רק לאחר תקופת המתנה של 6 חודשים.

התהליך של הכנסת שתלים דנטליים נראה מעט מסובך אולי, אבל זכרו שתקבלו סט שיניים חדשות, יפות ונוחות בתמורה, שיוכלו לשמש אתכם לכל החיים.

דבר נוסף, השתלת עצם הוא לא דבר לא נעים כפי שהוא נשמע מאחר ויש לו יתרון נסתר יחסית - הקמטים סביב הפה נעלמים ומעלימים שנים מההופעה החיצונית של המטופל.

 

9.2 מותגי שתלים

במהלך הטיפול בשתלים תעלה השאלה באיזה מותג של שתלים להשתמש.

בעולם המפותח שלנו יש לנו יותר ויותר אופציות אנחנו יכולים לבחור מטווח רחב של מותגי רכב, טלפונים סלולריים, טלוויזיות ובעצם כל סוגי הטכנולוגיה שבשימוש יומיומי.

כמובן שהדבר נכון גם לשתלים דנטליים.

בין מותגי השתלים, יש גם חברות בעלות היסטוריה נפלאה. שווה להזכיר את Per-Ingvar Branemark,  האב של שתלי השיניים. המחקר והקדמה הטכנולוגית שלו הובילו לכך שלשתלים יש מקום ברפואת השיניים הפשוטה.

החברה Nobel Biocare נוסדה ע"י פרופ' Branemark השווייצרי, והיא מהחברות היוקרתיות ביותר עד היום, כאשר היא מובילה במחקר ובפיתוח. נוכל להתייחס אליהם כאל המרצדס של השתלים.

יצרני שתלים מוערכים נוספים הם Straumann implants משוויץ, Ankylos מגרמניה, Astra Tech משוודיה ו 3i ו Zimmer מארה"ב.

ישנן מאות חברות אחרות המייצרות שתלים. אנחנו ממליצים על שני סוגי שתלים למטופלים שלנו: Nobel Biocare וAlpha Bio.

 Alpha Bio התחילה כחברה ישראלית קטנה. הם יצרו שתלים חדשניים באיכות טובה במחירים נמוכים בהרבה מהחברות הגדולות. כמובן שהם צדו את עיניהם של הדגים הגדולים, והם נרכשו ע"י Nobel Biocare בשנת 2008 ב-95 מיליון דולר. זה לא ידוע לרבים אבל החברה היא בעצם חברת בת של Nobel Biocare הגדולה.

חברת Alpha Bio מבטיחה איכות גבוהה במחיר נמוך בהרבה מהחברות היוקרתיות. מטופלים הבוחרים בAlpha Bio איכות מצויינת במחיר מעולה.

חברת Nobel Biocare מציעה שתלים של Alpha Bio ביותר מ40 מדינות ברחבי העולם, מה שמראה כמה הם מהימנים ותחרותיים.

במרפאה שלנו, אנו משתמשים בשתלי Alpha Bio ב95% מהזמן. החברה מציעה אחריות לתקופת זמן בלתי מוגבלת על השתלים שלהם. מה שאומר שאם השתל שלכם נשבר אפילו אחרי 30 שנה, עדיין תכוסו ע"י אחריות החברה.

 

9.3 גשר או שתל?

שאלה נפוצה בקרב מטופלים היא האם להחליף שן חסרה בגשר או בשתל.

בכנות, מומחים יכולים רק לידע את המטופלים שלהם ביתרונות והחסרות, והם יצטרכו לבחור מה מתאים יותר לצרכים שלהם.

במאה ה21 שתלים הם בהחלט הבחירה המודרנית יותר.

במקרה שיש שן חסרה בודדת, לשתי השיניים לידה כבר יש כתרים עליהם, הפתרון המובן מאליו יהיה להסיר את הכתרים הישנים ולהרכיב גשר בן 3 ראשים ללא שיוף נוסף של שיניים.

אולם, בימינו זהו אינו הטיפול המתקדם ביותר. ע"פ מומחים, ניתן להבין כי חרסינה שנועדה להחזיק כתר אחד יכולה להישאר יציבה לעשרות שנים, מה שלא נכון גם לגבי גשרים. כוחות מזוויות שונות משפיעות על השיניים התומכות במהלך לעיסה. לפי מומחים שונים, גשרים אמורים להישאר מחוברים לתקופה משוערת של 8 שנים.

בעיה נוספת עם גשרים היא העדר גירוי בעצם הלסת משום שאין שום דבר במקום השן החסרה. דבר זה מוביל לניוון, מה שהופך השתלת שתלים בעתיד למסובכת יותר.

כלומר, פתרון של שתל לשן חסרה בין 2 כתרים הוא פתרון עמיד יותר.

למרות זאת, כמובן שהמטופל הוא זה שעושה את ההחלטה הסופית, מפני ששתלים הם משמעותית יקרים יותר ותהליך ההכנסה שלהם מורכב יותר.

 

9.4 המלצות כלליות המשפיעות על הצלחת התקנת שתלים

בואו נתבונן בכמה נקודות שיכולות להגדיל את ההצלחה ותקופה העמידות של השתלים.

בקטריה יכולה לתקוף את החניכיים סביב השתל, לכן חשוב לשמור על הגיינה דנטלית לפני ואחרי הניתוח. זה חשוב גם להסיר אבנית באופן קבוע ולטפל בדלקת חניכים במידה והיא מופיעה.

עישון מאט את זרימת הדם באיזור החניכים ובכך גם את יכולת ההחלמה . ממולץ מאוד להפסיק לעשן לפני הניתוח.

יש שיטות רבות להפסקת עישון, אנו ממליצים על אלן קאר, הידועה כשיטה המצליחה ביותר בעולם. תוכלו לקרוא עליה יותר ב  allencarr.com

מספר מצבים רפואיים כללים עלולים להפחית את הצלחת השתלים. סוכרתיים נוטים לעורר תהליכי התגוננות של החניכיים. לכן, שמטפלים בסוכרתיים חשוב לטפל בהם בצורה ייחודית ושים תשומת לב מיוחד על היגיינת החניכיים.

לאחר ניתוח להכנסת שתלים, מומלץ להגיע לביקורים שגרתיים אצל רופא השיניים פעמיים בשנה, ולעבור צילום X-RAY פעם בשנה.

 

10. איזה סוג של הרדמה אני יכול לקבל?

זה טבעי ומקובל שלעבור טיפול דנטלי זה לא מהפעילויות המועדפות על רוב המטופלים. לפני ניתוח גדול, מטופלים רבים מודאגים מנושא ההרדמה. הכותב ציין כבר במאמרים רבים שלו איך הם מתמודדים עם הפחד בסולדנט.

הרדמה היא הליך רפואי רציני, שיש לו יותר השלכות מהטיפול הדנטלי עצמו. החומר המרדים משפיע על הנשימה וזרימת הדם. פעימת הלב, הנשימה וחילוף החומרים, כולם מאטים. הרדמה יכולה להתבצע רק בסביבת בית חולים עם רופא מרדים.

מערכת העצבים נכנסת למצב של כיבוי. הגוף נהיה לגמרי משותק. במצב כזה, התפקיד של הרופאים, הדורשת דיוק עצום, נהיית קשה יותר. בדרך כלל, ניתוחים אוראלים נעשים במצבים כאלה בבית החולה. בעיקר כאשר המטופל מעוניין להוציא את כל 4 שיני הבינה שלו בבת אחת. נרצה להדגיש שהרדמה דורשת תמיד סביבה של בית חולים.

 

10.1 שיכוך בהכרה 

במרפאת סולדנט לא משתמשים במהלך טיפול בהרדמה כללית, אלא במה שנקרא שיכוך בהכרה, שיכול להיעשות באחת משתי דרכים.

אופציה אחת היא לתת למטופלים אינפוזיה מרדימה מיוחדת. האופציה השניה היא להשתמש בdinitrogen-oxide, גז שהמטופלים שואפים דרך האף.

שתי השיטות נועדות לשחרר את המטופל מפחדיו ומעלה בצורה משמעותית את סף העמידות שלו בכאב. למרות זאת, הן לא מרדימות לגמרי את תחושת הכאב, לכן יש צורך גם בהרדמה מקומית.

"טשטוש" זה משרה את המטופלים במצב בו הם מרגישים נינוחים לגמרי, הם לא ישנים, אבל כל ההליך של השעתיים נראה להם כמו 5 דקות, שלאחר מכן הם לא חווים כאבים כלל ולא זוכרים כמעט דבר.

מומלץ לעשות שיכוך קודם כל בניתוחים, הוצאות שיניים, התקנת שתלים או השתלת עצם.

במהלך טיפול דנטלי כמו מילויים או הכנת כתרים, המטופלים צריכים לשתף פעולה. הם צריכים להיות מסוגלים לפתוח ולסגור את הפה. עם הרדמה מקומית, הטיפולים הללו חסרי כאב לחלוטין.

במקרה של ניתוח אוראלי, שיכוך ממש יכול לעזור. סוג זה של הרדמה, בניגוד להרדמה כללית, יכול להתבצע בקליניקה לרפואת שיניים ולא בבית חולים, אולם גם בסוג זה של הרדמה יש צורך ברופא מרדים שיפקח על ההליך.

למרות שלא מומלץ לתכנן פעילויות ליום הטיפול, לשיכוך יש את היתרון שהוא לא גורם לכאבי ראש או בחילות.

לסיכום, מומלץ למצוא רופא עליו אתן יכולים לסמוך לחלוטין, וישיכול לבצע את הטיפול בעזרת רופא מרדים. במצב האולטימטיבי יש לשקול "טשטוש" רק במצב של התערבות כירורגית, אבל ברוב המקרים אין בכך בכלל צורך.

סיכום

כפי שתוכלו לראות, קוראים יקרים, החיים טובים יותר בימינו גם מנקודת מבט דנטלית.

מאחר ויש כל כך הרמה חומרים ושיטות מודרנים זמינים ברפואת שיניים, תוכלו לקבל בחזרה סט חדש של שיניים שיהיה אפילו חזק ויפה בהרבה יותר מהמקורי.

 

*הטקסט שלעיל הינו מידע כללי אודות רפואת שיניים אסטית. אין באמור לעיל משום יעוץ רפואי מכל מן וסוג ולפני ביצוע טיפול מכל סוג, הנכם מתבקשים לקבל יעוץ      מקצועי מהרופא המטפל.

ד"ר זולטן אולא

רופא שיניים, מומחה לתחליפי שיניים

 

 

COPYRIGHT © 2018 SMILE ISHU KFT. Centre for implant and aesthetic dentistry

עלינו

חברת יורו-סמייל היא חברה בבעלות ישראלית הממוקמת בבודפשט, שמטרתה לסייע לקהל הישראלי לקבל טיפולי שיניים אסתטיים איכותיים, עמידים וחסרי כאב, במחירים נגישים. צוות הרופאים של המרפאה שלנו, סולדנט קליניקס, הם צוות מומחים בתחומים שונים מעולם רפואת השיניים, אשר במשך שנים טיפלו במאות מטופלים משוויץ, צרפת, בריטניה, דנמרק ועכשיו גם בקהל הישראלי.

צור קשר

Fény utca 2, Budapest, Hungary

info@euro-smile.com

לחץ כאן כדי להזמין יעוץ דנטלי לא מחייב

רפואת שיניים אסתטית פרימיום בבודפשט

COPYRIGHT © 2018 SMILE ISHU KFT. Centre for implant and aesthetic dentistry

צור קשר

Fény utca 2, Budapest, Hungary

info@euro-smile.com